2018’in 9 Web Tasarım Trendi

 1. Canlı Renk Şemaları

Google 2014 yılında Material Design‘ı tanıtmasıyla birlikte tasarımcıların önündeki seçenekler arttı ve kontrollü bir ortamda daha parlak renklerin kullanımına geçiş yapıldı. Bu yıl bu konuda biraz daha gelişme olacak ve tasarımcıların daha fazla rengi denemesi mümkün olacak.

Canlı renk şemaları belki de listemizin en can alıcı noktası. Çünkü çift pozlama, gradyanlar ve fotoğraf dolgunluğu ile daha fazla deneme yapma fırsatı olacak.

 

 1. Dağınık Tipografi Seçimleri

Öncelikle bu konunun bir başlık metninden başka bir şey olmadığını söyleyelim. Başlık aklınızı karıştırmasın; standart paragraf metinlerinin okunabilirliği konusundaki kuralları bozmamaya dikkat edin. Fakat bunun yanında özellikle ana sayfanızın başlık metninde bu kuralı çiğneyebilirsiniz.

Peki 2018 yılında başlık metinleri nasıl olacak? İşte beklentilerimiz:

 • Daha kalın
 • Garip boşluklar içeren
 • Daha şeffaf
 • Gelişigüzel yerleştirilmiş

Bunların dışında web tasarımcıların hayal gücü sınırlarına göre birçok değişiklik olabilir. Bekleyip göreceğiz!

 

 1. Asimetri

Kullanıcılar artık web sitelerine oldukça hâkim:

Diğer sayfaları bulmak için navigasyonu kullanmak, daha fazla bilgi için aşağı kaydırmak ya da daha fazlası için ilgili, renkli düğmeleri tıklamak gibi seçenekleri artık herkes ezbere biliyor.

Artık bu düzen değişiyor ve tasarımcılar beklenmedik değişikliklere yol açarak asimetrik bir denge oluşturuyor. Tasarımcılar bu davranışlarıyla kullanıcılara sürprizler yaparak onları eğlendirmeyi planlıyor.

 

 1. Video ve Animasyon Değişiklikleri

Web tasarımcılarım yeni tasarımlar yaparken kullanmaya başladıkları bir başka yol da videolar ve animasyonlar. 2018 yılıyla birlikte açıklayıcı videolara ve kaydırmalı animasyonlara artık daha fazla ihtiyaç duyulacak. Zamanla video sinemagrafları ve sanal/artırılmış gerçeklik ürünleri gibi daha fazla deneysel kullanımlar da olacak.

 

 1. Mikro Etkileşimler

Animasyonların her zaman büyük ya da kalın olmasına gerek yok. Renkler ve yazım tarzları geleneksel yaklaşımlara bir tepki niteliği taşıyor ve bunun yanında mikro etkileşimler de onlara destek çıkıyor. Bu etkileşimler ile tasarımcılar, animasyonları kullanarak ziyaretçilere etkileşimde bulunmaları için sinyaller gönderecek. Böylelikle ziyaretçiler web sitenizde daha az belirgin olan unsurlarla ilgilenmektense daha şaşırtıcı animasyonlara yönelecek ve daha fazla etkileşime neden olacak.

 

 

 1. Yapışkan Unsurlar

Görüldüğü gibi tasarım konusunda 2018 yılında bir sürü yeni gelişme olacak. Milyonlarca renk, beklenmedik hareketler, alışılagelmişin dışında çalışmalar… Bu gelişmelerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini yakında hepimiz göreceğiz.

Bu gelişmelere kayıtsız kalmayın. Bir başka değişim de yapışkan unsurlar. Yapışkan navigasyon web tasarımı için yeni bir kavram değil. Bunları kullanarak tasarımcılar ziyaretçilere göze çarpmadan mesajlar veriyorlar ve ziyaretçilerin daha sadık olmasını planlıyorlar.

 

 1. El Yapımı Unsurlar

Web tasarımının ilk zamanlarında stock görüntüler oldukça popülerdi. Kolaylıkla bulunabilirlerdi ve indirmek dışında başka bir işlem gerektirmezlerdi. Daha sonrasında custom(özel) fotoğraflar moda oldu. Tasarımcılar web sitelerinde kişisel izlerini bırakmayı tercih ettiler.

Günümüzde hala bu görüntü seçenekleri kullanılıyor. Fakat daha yaratıcı olmak ve kendinize özgü görüntüler eklemek isterseniz elle çizilmiş unsurlara yönelebilirsiniz. Bunu web sitenizin tamamı için yapmanız oldukça güç olacaktır fakat resim, metin gibi öğeleri elle oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu daha vurgulayıcı olacaktır.

 

 

 

 1. Akışkan Şekiller

Bu eğilime geometrik şekiller eğilimi de diyebilirdik. Fakat geometrik şekiller birkaç yıldır zaten kullanılıyor. Akışkan şekiller ise geometrik şekiller kadar katı değil. Aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi şekiller oluşturarak ve onlara biraz derinlik ve hareketlilik katarak harika bir iş çıkarabilirsiniz.

 

 

 1. Mobil Önceliği

Listemizin sonunda mobil önceliği var. Daha önceki haberlerimizde Google’ın mobil-first indekslemesinden bahsetmiştik. Bunun da bir sonucu olarak mobil dostu ve mobil duyarlı web tasarımlarına sahip olmanız artık bir mecburiyet. Çünkü masaüstü siteleri artık birincil olarak sıralamalarda yer almıyor. Yakın gelecekte Google artık sıralamaları belirlerken tamamen mobil sürümleri kullanacak. Bu sebeplerden dolayı 2018 yılında artık Google AMP ve SVG odaklı daha fazla web sitesi görmeniz muhtemel.

Hızlı Yanıt Ver