Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri ?

by

Merhabalar bu yazımızda bir çok bilgisayar sorunun çözümlerini ele alacağız umarım sizin sorununuzda bu şekilde çözüme kavuşur elimden geldiği ve bilgimin yettiği kadarı ile yorumlarınızdan yola çıkarak yardımcı olmaya çalışacağız eğer bilgisayar ile ilgili sorununuz bu konuda yok ise lütfen yorumda belirtiniz güncelleyelim .

Sorunlarınızı madde madde sıralayalım ;

1- Bilgisayarımın ekranı ters döndü ?

İlla ki ters dönmesi gerekmez sağa veya solada dönebilir farketmez [ CTRL + ALT + ÜST OK ] tuşlarına bastığınız zaman ekranınız eski haline dönecektir .

Yine işe yaramaz ise sağ alt kısımdan veya masaüstünde sağ tıklayıp grafik özelliklerine girerseniz yada Control Center da yazabilir oradan ekran döndürme ilede düzeltebilirsiniz.

2- Bilgisayarıma format attım internet gelmiyor ! ?

Çoğu arkadaşımızın muzdarip olduğu konulardan bir tanesi biraz öncede forumda karşılaşmıştım sanırım bu sorunla. Arkadaşlar bu sıkıntı şundan kaynaklanıyor siz bilgisayara format atıyorsunuz ve tüm sürücüleri dosyaları’da beraberinde silmiş oluyorsunuz internete girmesini bekleyemezsiniz bazı USB cihazlar veya Wireless USB gibi cihazlar tak kullan özelliği mevcut ise driver yüklemeden direk internet bağlantısı yapabilir.

Masaüstü bilgisayarda genellikle driver yüklemesi yapmamız gereklidir. Peki nasıl yapıcaz driver yüklemesini internete giremiyoruz derseniz internete girebileceğiniz başka bir bilgisayardan ; Başlat / Çalıştır / ‘a ( dxdiag ) yazarak bilgisayarınızın marka ve model bilgilerine ulaşabilirsiniz . Marka model bilgilerini aldıktan sonra bunu internete girebileceğiniz bilgisayardan googlede aratarak LAN veyahut işte örnek verelim 945GCT-M2 Ethernet driver yazdım ve anakartımın sistem modelini yazarak driverimizi indirdik bunu internet bağlantımız olmayan bilgisayarda kurarak internete bağlanabilirsiniz.

Eğer bu çözümde işe yaramazsa ; Driver Pack Solution ( Sürücü paketi solüsyonu ) normalde 14-15 gblık bu driver programımız her bilgisayarcının mutlaka kullanması gerekli bişeydir 2 gblık ufak bir versiyonu’da mevcuttur . İnternetten indirip flash bellek veya cdye yazmak kaydıyla internete girmeyen bilgisayarımızda çalıştırdığımız zaman tüm eksik driverlerimizi kurabiliriz kesin çözümdür daha sonra iyi internette gezinmeler .

3- Bilgisayarımdan DIT-BİP diye ses geliyor. ! ?

Arkadaşlar eğer bilgisayarınızdan dıt dıt yada bip bip diye bir ses duyuyorsanız bu bilgisayarınızın yardım çığlığıdır size bir şeyler anlatmak istiyordur genel olarak şöyle bir dıt dıt sesleri ne anlama gelirmiş ona bakalım;

Birçok kısa bip; Anakart arızasıdır.
1 uzun bip; Bellek tazelenmesinde hata.
1 uzun 1 kısa bip; Anakart veya BIOS çipi arızası.
1 uzun 2 kısa bip; Ekran kartı arızası.
1 uzun 3 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 uzun 1 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 kısa bip; Bellek parity (eşlik) hatası
3 kısa bip; Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa bip; Timer hatası
5 kısa bip; İşlemci hatası
6 kısa bip; Klavye işlemcisi hatası
7 kısa bip; İşlemci hatası
8 kısa bip; Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa bip; BIOS ROM hatası

10 kısa bip; CMOS okuma/yazma hatası
Sadece tek bip sesi geliyorsa ; Bilgisayarınızda bir sorun yok demektir.
1 uzun = Ram yenileme
1 uzun, 1 kısa = arızalı ana-kart veya ROM-Basic
1 uzun, 2 kısa = video kart hatası veya dip switch (XT icin )
1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
1 kısa = Normal Açılış
2 uzun, 1 kısa = monitör adaptör senkro hatası
2 kısa = parity hatası (hafiza-ram toplam)
3 kısa = ilk 64 K RAM hatası
4 kısa = zaman sayacı arızalı
5 kısa = işlemci arızası (prosessor arızalı ) veya vidoe Ram **
6 kısa = klavye işlemcisi hatası
7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT icin)
8 kısa = Video Ram yanlis yazma
9 kısa = ROM bios toplam hatası

Çözüm olarak ise ; Genelde sık karşılaştığımız ram arızasıdır ramlerinizi kontrol edin çıkartıp öyle çalıştırın eğer bip sesleri değişiklik gösteriyorsa raminizde arıza mevcuttur farklı bir ram deneyin . Kablolarınızı kontrol edin veya klavyenizi çıkartıp yada farenizi öyle çalıştırın . yukarıdaki belirtmiş olduğumuz biplerden hangi hatayı verdiğini anlayarak ona göre bir çözüm yolu bulabilirsiniz .

4- DVD/CD-ROM ‘umu taktığım zaman harddiskimi görmüyor yada harddiski taktığım zaman CD okuyucumu görmüyor ! ?.

Arkadaşlar bu sorundan zamanında çok muzdarip olmuşumdur. Bu sorunumuz genelde jumper çakışmasından dolayı olmaktadır aynı şekilde anakart içi jumperlerden kaynaklı klavye mouse çalışmamasıda bundandır.

Jumper nedir ? : Jumper tıpkı aynı ağdaki ip adresleri gibidir eğer çakışırsa diğeri interete bağlanamaz bundada olay aynıdır eğer iki sürücü çakışırsa diğerinden diğeri çalışmaz cd-romu takarsınız harddisk çalışmaz harddiski takarsanız cd-rom çalışmaz ne yapmak gerekir derseniz harddiskinizi veya cd okuyucunuzu yerinden sökerek arkasında ufak bir kısım oluşmaktadır

Resimde görmüş olduğunuz mavi şeyin adı JUMPER dır. Büyük ihtimalle cd okuyucunuz ile aynı noktaya takılır tırnak veya cımbız yardımıyla bulunduğu yerden çıkartıp bir yandaki slota takmanız durumunuzu düzeltecektir.

5- Bilgisayarıma virüs bulaştı silemiyorum ! ?

Bir çoğumuzun dert ettiği konulardan bir tanesi daha . Bazı virüsler silinmemek için antivirüs sitelerini bile engeller kurulum yapamazsınız ve çileli bir hale gelmeye başlar . Korkmayın sorun yok birazdan icabına bakacağız. Öncelikle başka bir bilgisayardan “Combofix” adlı programımızı flash belleğimize yüklüyoruz daha sonra bilgisayarımız yeniden başlatıp “F8” tuşu yardımıyla güvenli modda bilgisayarımızı açıyoruz.

Daha sonra flash belleğimizi takıp combofix’i çalıştırıyoruz ve programımız virüsün icabına bakıyor.

NOT : “Combofix” derinlemesine tarama yapan ve çok sık olmasada çok kullanımdan dolayı sistem dosyalarınıza zarar verebilecek tehlikeli bir programdır antivirüslerin en sağlamından diyebilir kullanımdan dolayı doğabilecek tüm sorumluluklar kullanıcıya aittir…

6- İnternette dolaşırken sürekli reklamlar ve bilmediğim sayfalar açılıyor ! ?

Bu sorunumuzun çoğu program kurarken dikkat etmeden kurduğumuz yan eklentiler kimi zamanda virüslerin oluşturduğu bir insanı zıvanadan çıkarma oluşumudur.

Çözümü ise basit “AdwCleaner” adlı programımızı kurup SCAN ‘a tıklayıp taramayı bitirmesini daha sonra Cleaner diyerek temizlik işlemini yapmasını bekliyoruz ve o saçma sapan reklamlardan kurtulmuş oluyoruz .

7- Bilgisayarımın Lisan Süresi Bitti ! ?

Dert etmeyin o kadarda büyütülecek bir sorun değil. Çoğu zaman bilgisayarımızı açarken karşımıza lisansın bittiğini ki ; ( Çoğumuz korsan işletim sistemi kullandığını varsayarsak eğer ) durumdan rahatsız oluruz sürekli tamam tamam demek zorunda kaldığım o sitem ettiğimiz uyarı penceresinden nasıl kurtulabiliriz?.

Çözümü ise ” RemoveWat 2.2.6 “ programımızda kullanımı çok basittir indirin ve karşınıza çıkan RemoveWat butonuna tıklayın 10-15 saniye sonra göreceksiniz ki windows sürümünüz orjinal ve o masaüstünüzde çıkan Yapı 7600 bilmem kaç gibi ıvır zıvırın gittiği göreceksiniz. Çoğu zaman masaüstünüze koyduğunuz resimler yeniden başlatınca gitmeside bu yüzdendir .

8- Bilgisayarımı açıyorum bir süre sonra kendi kendine kapanıyor ! ?

Arkadaşlar bu sorunumuz genellikle işlemci fanı kaynaklı olabiliyor bilgisayarınız yan kapağını sökerek işlemci fanını bilgisayar çalışırken kontrol edin fişi takılı olmaya bilir yada fanınız arızalanmış dönmüyor olabilir veya bilgisayarınız içinde ve fanınız’da biriken tozlar yüzünden fan tam soğutamıyor ve işlemci kendini korumaya almak için bilgisayarınızı kapatıyor olabilir. Bilgisayarınızın içini tozlardan hava üfleyici makinayla veya kompresör diye tabir ettiğimiz cihazla hava tutarak temizleyebilir yada fanımızı sökerek içinde biriken tozları temizleyip termal macunumuzu yenileyerek yerine takıp bilgisayarımızı kullanmaya devam edebiliriz .

9- Oyun oynarken mavi ekran geliyor beyaz yazılar yazıyor ! ?

Bu hatanın adı ” BlueScreen ” dir yani mavi ekran hatasıdır eğer oyun oynarken geliyorsa işlemciniz’de veyahut ekran kartınızda bir sıkıntı olabilir kontrol edin ekran kartınız harici ise eğer ekran kartınızı söküp onboard vga çıkışından yani anakartın ekran girişine kablonuzu takarak birde oyunu öyle oynayın ekran kartınız anakarta takılıyken vga’dan çıkış alamazsınız ekran kartınızı sökmelisiniz. Eğer hala hata veriyorsa işlemcinizde bir sıkıntı mevcuttur .

10 – Format sırasında mavi ekran geliyor ! ?

Format atarken ” BlueScreen ” hatalarıyla çoğu kez karşılarız büyük ihtimalle ya ramlerinizden birinde bir sıkıntı mevcuttur yada işlemcinizle alakalı bir sorun olabilir. Mavi ekran hataları genellikle belirli kodlardan oluşur örneğin ;

Stop 0x00000ED ya da UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME : Kablolarınızı kontrol edin ide veya sata kablonuzda bir sıkıntı olabilir veyahut başka bişey .

Stop 0x00000F2 ya da HARDWARE_INTERRUPT_STORM : Genelde sürücü çakışmasından kaynaklı bir problemdir. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp çakışan aygıtı kaldırmanız gerekmektedir. Buna IRQ çakışması denir.


Stop 0x000021A ya da STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERNINATED : Bilgisayarınıza kurduğunuz bir program sistem dosyalarına erişimi engellediğinden bu sorun ortaya çıkmaktadır . Programı tespit edip kaldırdığınızda sorun çözülecektir .

11- Bilgisayarımın tarih ve saati sürekli sıfırlanıyor ! ?

Bu sorun genellikle anakartımızın içindeki saat piline benzer buna ” Bios Pili ” denir tarih saat gibi ayarların silinmemesi yani sıfırlanmaması için yapılmıştır. Eğer pil biterse tarih ve saatiniz sürekli sıfırlanır . Bir diğer çözüm olarak ise ” Bios Update ” yani bios güncellemesidir. Biosunuzu günceller iseniz bu sorundan kurtulmuş olursunuz. Genelde tarih ve saati düzelttikten sonra fişten çekerseniz ve tekrar açıldığında sıfırlanmış olarak görürsünüz bu demek oluyorki bios pilinizin değişmesi gerekli. Bios pilini saatçilerdende bulabilirsiniz teknik servislerdende ama pilin aynısından istemeniz sizin açınızdan iyi olacaktır çünki elektiriği kestiğiniz zaman bios pili hala ayarları tutmak için elektrik verir eğer pil zayıflamış veya ömrü bitmişse artık elektrik veremediği için tarih ve saat ayarlarınızı sürekli sıfırlayacaktır.

12- Sitelere giremiyorum Google açılmıyor , Bağlantınız Gizli Değil Diyor ! ?

Googleye girdiğinizde şayet böyle bir hata ile karşılaşırsanız işte saldırganlar kimlik bilgilerinize erişmeye çalışıyor olabilir aşağıdaki resimdeki gibi bir hata ile karşılaşırsanız ;

Tarih ve saat ayarlarınız eskimiş olabilir tarih ve saat ayarlarınızı güncelledikten sonra web tarayıcınızı kapatıp tekrar açarsanız sorun çözülmüş olur.

You may also like

Genel

Google Adwords Nedir?

Siteniz için Adwords reklamı verirseniz, sitenize bu reklamlarla ilgili ziyaretçi gelirse bu şekilde ödeme yaparsanız. Yani Google Adwords sizin sitenize her gönderdiği ziyaretçi başına ücret almaktadır. Sadece reklamınızın ziyaretçi tarafından arama motorunda gözükmesi size herhangi bir...
Çözümler , Genel

Google Webmaster Tools’a Üye Olma

Webmaster Tools’a sitelerinizi eklemek için “site ekle” linkinden sitenizin adresini girmeli ve sonrasında sitenin size ait olduğunu ispatlamak için verilecek olan HTML kodunu, ftp ile sitenize bağlanıp sitenizin ana dizinine atmalısınız. Bu sayede siteniz...
Genel , Web Hosting

Bulut Teknolojisi Nedir ?

Bulut teknolojisi, hangi alanlarda kullanılır ve ne gibi avantajları vardır bunlardan bahsedeceğim. Bilindiği üzere artık büyük dosya boyutlarıyla işlemler yapıyoruz, gerek çalışma ortamımızda gerekse normal hayatımızda birçok video, fotoğraf vb gibi birçok verimizi telefonumuzda tabletimizde,...