Flash Player Kritik Güvenlik Açığı !

Merhabalar ;

 

“Flash Player” tarihe karışıyor !

FLASH PLAYER’DAKİ KRİTİK GÜVENLİK AÇIĞI NEREDEYSE TÜM BİLGİSAYARLARI RİSK ALTINA ALDI !

 

Adobe yazılım firmasının internet ortamında uzun süredir temel taşı haline gelmiş olan Flash Player yazılımı, son birkaç yıldır ne yazık ki hack ve güvenlik açıkları haberleriyle gündeme geliyor. Kullanım oranının hala zirvelerde olması da bu sorunları büyük sonuçlar doğurabilecek hale sokuyor!

Flash Player Kullanıcıları Dikkat

Bilindiği gibi başta Youtube olmak üzere birçok video veya benzer yayın servislerinin temel gereksinimlerini karşılayan uygulama Flash Player uygulamasıydı. Ancak Google, HTML 5’ in güvenliğini ve verimliliğini öne alarak, artık flashtabanlı videolar oynatmak yerine, HTML 5 tabanlı videolar oynatmayı tercih etti. Böylelikle kullanıcılar daha iyi bir video deneyimi elde etmeye başladı. Ancak bu deneyimim yanı sıra GoogleAdobe’ nin güvenlik sorunlarından da sıyrılmış oldu.

 

Flash Player hacklenmeye karşı savunmasız !

Yeni fark edilen bir flash player açığı sayesinde, yüklü bilgisayarların sistem kontrollerinin hackerların eline geçmesi mümkün olabiliyor. Böylelikle siz herhangi bir zararlı yazılım ile karşılaştığınızı düşünmeseniz de hackerlar, flash player üzerinden sisteminizi ele geçirebiliyor.

Güncelleme yayınlandı !

Adobe tarafından konu ile ilgili hızlı bir açıklama sonrasında da acil bir güncelleme yayınlandı. Abode, yayınladığı flash player güncellemesi ile bu açığın önüne geçildiğini vurguladı.

Bizce adobe flash player silinip html5 ile devam edilmesi daha mantıklı ve güvenli.

 

 

 

Hızlı Yanıt Ver