“500 İnternal Server Error” Hatası Çözümü

by

500 İnternal hatasının genel olarak nedenleri şu şekilde sıralanabilir ;

 

  • Yanlış yapılandırılmış dosya isimleri.
  • Belgelerin veya Dosyaların “herkes tarafından” yazılabilir olması. PHP dosyalarında en yaygın sorun olmaktadır. Normal durumlarda PHP dosyalarının izinleri 775’ten büyük olmaması gerekir. Ana dizinlerin ve klasörlerin izinleri de doğru şekilde yapılandırılmalıdır.
  • Ücretsiz blog yönetim yazılımlarının (WordPress, Joomla vb.), forumların, blogların vb. uygulamaların el ile kurulumu sonrasında dosya izinlerinin geçersiz şekilde ayarlanması.
  • .htaccess dosyasında yanlış yapılandırma.
  • Scriplerde ve yazılımlardaki yanlış komutlar veya kodlama hataları.
  • Son olarak warez scriptlerin yapılandırılmalarından kaynaklı olabilir.

 

Hatanın nedenini nasıl öğrenebiliriz ? ; 

Cpanel kontrol panelimize giriş yaparak “Metrik” başlığı altında Hatalar simgesine tıklayarak hatayı görebilirsiniz. Eğer bir “PHP” dosyası izinleri herkes tarafından yazılabilir ise bu durum 500 internal server hatasına sebebiyet vermektedir.

 

  • [2015-04-24 09:22:34.235] [error] [client 174.77.92.170] SoftException in Application.cpp:264: File “/home/username/public_html/concrete/index.php” is writeable by others

Hatalar simgesine tıkladığınızda yukarıdakine benzer bir hata iletisi ile karşılaşabiliriz.

 

Bu durumun düzeltilebilmesi için belirlenen PHP dosyasının izinlerini “644” olarak düzeltilmesi sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

You may also like

Genel , Güncel

Web Server Nedir?

Web server ya da ağ sunucusu, internet üzerinde bir web sitesinin yayınından sorumlu olan sunucudur. Web server, Hosting ya da “barındırma” işlemini internet protokolü üzerinden sunan bir sunucudur. Barındırma ya da hosting, Web sayfalarını internette yayınlamak...