Alan Adı Gizlemek Nedir ?

by

Kurumsal veya şahsi internet sahası tercihine yönelik alan adı satın alırken, whois ile ilgili bilgi edinilmesi gerekir. Kullanılacak alan adı tek hosting firmasına kaydedildiğinde, şahsi veriler otomatik olarak herkese açık ve korsanlar aracılığıyla görülür durumdadır. Şahsi bilgilerinizin emniyetli olarak gizlenebilmesi amaçlı ihtiyacınıza yönelik sizi veya işletmenizi kabul görmeyen e-postalardan veya işle alakalı bilgilerinizi arayan kişileri sizden uzak tutacaktır.

Bir alan adı aldığınızda saklılık seçeneğini seçmeniz şeklinde, Whois bilgileriniz maskelenir. Fakat alan adınızı kayıt ettirdiğiniz sırada bilgilerinizde hata olmamasına itina gösterilmelidir. Tersi halde alan adıyla alakalı rastgele problem meydana çıktığında, alan adınızı kaybetme durumu olacaktır. Saklılık seçeneğinin seçilmesi şeklinde, kayıt edici şirket problemle karşılaşırsanız sizinle kontakt kurabilmektedir.

Whois Bilgi zemininde Yer Alan Bilgiler

Whois sorgusu aracılığıyla izah eden veriler alan adı kayıt firmalarından gelecek.
Whois sorgularında yer alan veriler, alan ismin kaydedildiği sırada verilen verilerin ölçüsü ile gerçek orantılı olarak kocaman ölçüde değişim gösterebilir. Fakat genellikle yer alan veriler şu şekildedir: kayıt edenin adı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi, alan adı, hosting sunucu verileri, alan ismin kayıt tarihi bulunmaktadır.

Whois Saklılığının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Whois dizininde EkonomikHost herkese açık bulunan ad, yol tarifi ve öbür verileri PC korsanlarına ve hırsızlara karşın korumaktadır. Satış, iptal ve yenileme hakları dahil olmak üzere, alan adı üstünde tam denetime sahip olunur. Saklılık meydana gelmediği halde bu hırsızlar bir başkasının sitesinden sizinle bağlantıya geçebilir, bir başkasının sattığı ürünü tanıtabilir, böyle sizden haksız tediye sağlayabilirler. Benzer yolla sizin elinizde yer alan alan isminizi kendisine vermeniz ile ilgili stress veya tehditte bulunabilirler. Whois saklılığının maksadı sizlere bulaşabilecek hırsızları, dolandırıcıları ve spam dağıtım talep eden şahısları tam anlamıyla uzaklaştırmaktır. Alan ismini elinde bulunduran işletmenin müşterileri ise bu uzaklaştırmadan etkilenmez.

Alan adlarını bulabilen hırsızlar onları sahtekarlık veya spam ve gibi berbat programları yayma niyetiyle de kullanabilir. Gizlilikle sağlanan sığınma alan adlarınızı elde etme amacında bulunan korsanların edinmek aradığı şahsi verileri emniyetli şekilde gizler. Saklılık sağlanmadan alan adınızı almak uygun ücrete olabilmektedir, fakat güvenli olmaz. Kötü korsanların veya dolandırıcıların hedefi olursunuz.

Whois gizliliği olmadan alan adı domain kaydedilmek isteniyorsa, Whois bilgisi olarak şahsi veriler değil de müessesesel işletme bilgilerini kullanmak ek olarak emniyetli metot olmaktadır.

You may also like

Çözümler , Genel

Google Webmaster Tools’a Üye Olma

Webmaster Tools’a sitelerinizi eklemek için “site ekle” linkinden sitenizin adresini girmeli ve sonrasında sitenin size ait olduğunu ispatlamak için verilecek olan HTML kodunu, ftp ile sitenize bağlanıp sitenizin ana dizinine atmalısınız. Bu sayede siteniz...