Alan Adlarının Kullanım Periyotları

Alan adlarının kullanım periyotları uzantısına göre farklılık göstermektedir ve genel olarak 4 farklı süreçten oluşmaktadır. Com , net ve org domainleri için yaklaşık olarak domain bitiş tarihinden sonra 75 gün süre tanınmaktadır. Periyotları sıralamamız gerekirse ;

 

Aktif (Active) Periyot: Bu süreç alan adının aktif olduğu süreçtir. Domain sahibi tüm yetkilere sahiptir ve alan adı üzerinde istediği gibi değişiklik yapma hakkına sahiptir. Aynı zamanda normal fiyattan süresini uzatabilir.

 

 

Cezalı (Redemption) Periyodu: Bu periyot cezalı olarak alan adının yenilenebileceği son periyottur. Bu süre bittikten sonra alan adı tamamen silinir herhangi bir yenileme işlemi yapılamaz. Bu periyotta farkına varır ve Alan Adınızı yenilemek istersiniz ek bir ücret ödeyerek alan adınızı yenileyebilirsiniz. Aynı şekilde bu ücret ve bu periyodunda süresi firmaya göre değişiklik gösterebilir.

 

Silinme (Pending Delete) Periyodu: Bu periyot “Dönüş Yok” periyodudur. Yenileme ve kurtarma hakkınız tamamen bitmiştir ve bu süreçten sonra alan adınız tamamen silinir, bütün firmalardan satın alınabilir hale gelir yani alan adı müsait duruma düşer.

Yaklaşık olarak 70 gün civarında süren bu periyot takvimi firmadan firmaya değişim gösterdiği için en doğru bilgiyi domain firmanızdan öğrenebilirsiniz.

 

 

Hızlı Yanıt Ver