ANAHTAR KELİME NEDİR? NE İŞE YARAR?

by

Anahtar kelimeler, içeriğinizin tam olarak ne olduğunu anlatan fikirler ve konulardır. SEO açısından bakıldığı zaman da anahtar kelimeler; kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelime ve cümleler olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle anahtar kelimeler sayfanızdaki her şeyin (görüntüler, fotoğraflar, videolar) kısa bir özetidir.

Web site sahipleri ya da içerik oluşturucular, sayfalarında yer alan anahtar kelimelerin insanların aradığı kelimelerle benzer olmasını isterler. Çünkü böylelikle sonuçlar arasından içeriklerinin bulunma şansı daha yüksektir.

Anahtar Kelimeler Neden Bu Kadar Önemlidir?

Anahtar kelimeler oldukça önemlidir, çünkü kullanıcıların aradıkları şey ile sizin sunduğunuz içerik arasında köprü kurarlar.

Site sahiplerinin arama motorlarındaki amacı genellikle sonuç sayfalarından kendi web sitelerine organik trafik çekmektir ve bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları anahtar kelimeler alacakları trafik türünü de belirler. Örneğin; bir golf kulübünüzün olduğunu varsayalım. Fakat “yeni kulüpler” gibi anahtar kelime tercihleri seçerek dikkatsiz davranırsanız, dans ederek kafasını dağıtmak isteyen bazı kişilerin trafiğini alabilirsiniz.

Anahtar kelimeler hem kitlenizle hem de içeriğinizle ilgili olmalıdır. Organik olarak iyi sıralamalar elde etmek için, ziyaretçilerinizi web sitenize yönlendirmenizi sağlayan içerikler ve anahtar kelimeler üretmelisiniz. Bu da ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını anlamanızdan geçer.

Uzun Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler bazen geniş ve daha kapsamlı olabilir. Bu anahtar kelimeler “ana anahtar kelimeler” olarak adlandırılır.Anahtar kelimeler bunun dışında ayrıca birkaç terimden ya da karmaşık bir kombinasyondan da oluşabilir. Bunlar da genellikle “uzun anahtar kelimeler” olarak adlandırılır.

Yüksek arama hacmine sahip olan kısa anahtar kelimeler sizin için daha cazipmiş gibi görünebilir. Fakat kısa anahtar kelimeler çok büyük rekabet ortamına sahiptir. Butik bir giyim mağazasının “kıyafetler” şeklinde bir anahtar kelime ürettiğini varsayalım. Arama sonuçlarında büyük markaların üstünde yer alması pek mümkün olmayacaktır.

Güçlü rekabet ortamlarında kullanılan sadece anahtar kelimeler büyük belirsizliklere neden olabilir. Örneğin; “Köpek” kelimesini arayan bir kişinin köpek ırklarının bir listesini mi, köpek mamalarını mı, köpek tasması satan bir yeri mi ya da sadece sevimli köpek fotoğraflarını mı aradığını bilmek zordur.

Uzun  anahtar kelimeler genellikle daha net bir şekilde tanımlanmıştır. Örneğin; “yavru kediler için en iyi organik kedi maması”. Ayrıca  uzun anahtar kelimelerin rekabet ortamı daha küçüktür. Uzun anahtar kelimeler kullanan daha küçük web siteleri, uzun anahtar kelimeleri kullanmak istemeyen daha büyük web sitelerini arama motoru sıralamalarında geçebilir.

Sayfalarda Anahtar Kelime Kullanmak

Sayfanıza anahtar kelimeleri rastgele yerleştirmeniz doğru değildir. Anahtar kelimeleri eklemeniz sadece Google’ın robotlarıyla ilgili değil, aynı zamanda gerçek kişilerle de ilgilidir. Bu yüzden takip etmeniz gereken bazı anahtar kelime kuralları vardır.

Anahtar kelimeler, robotların işini kolaylaştırmak için sitenizin her sayfasında ve kişilerin baktıkları alanlarda kullanılmalıdır. Bu durum hem başlık etiketiniz hem de içeriğinizin temeli için geçerlidir. Bu da clickbait tuzaklarına neden olur. İçeriğinde belirsiz başlıklar kullanarak daha fazla tıklanma alacağınıza inanıyor olabilirsiniz ancak sayfanızın aslında tam olarak ne olduğunu gizleyerek büyük tıklama oranlarını kaçırabilirsiniz.

Ayrıca ana anahtar kelimelerinizi URL’nizde, sayfanızdaki bir H1 etiketinde, meta açıklamalarında ve sayfanızdaki resimlerin alt özniteliklerinde de kullanabilirsiniz. Tüm bunlar içeriğinizin tam olarak ne hakkında olduğu konusunda arama motorlarına ipucu verecektir.

Anahtar kelimeleri bu alanlarda kullanmak, en temel yollardan bir tanesidir. Sizi hemen arama sonuçlarının en üst sıralarına çıkarmaz fakat diğer adımlardan önce atılması gereken temel bir adımdır.

You may also like

Genel

Access .mdb veritabanım var. httpdocs klasörü dışında bulunan access dosyama asp ile nasıl bağlanacağım? örnek kodunuz var mı?

Aşağıdaki örnek kod yardımı ile, cgi-bin klasöründe bulunan veritabanı dosyanıza bağlanabilirsiniz. alanadi.com yerine kendi alan adınızı, veritabani.mdb yerine de kendi veritabanı dosya adınızı yazmayı unutmayınız. —- KOD BAŞLANGIÇ ——> <% set conn = Server.CreateObject(“ADODB.Connection”)...
FreeBSD , Genel

Unutulan Mysql Root Şifresini Değiştirme

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz, ilk önce yapmanız gereken mysql sunucusunu durdurmak olacaktır.  Mysql’u durdurma nedenimiz herhangi bir kimlik kontrolune maruz kalmamak açısından gereklidir. Zira herhangi bir mysql kimlik sorgusu yapıldıgında şifre bilmediğimiz için adımları geçemiyeceğiz....