ASP Web.config dosyası Tanınmayan öznitelik Unrecognized attribute hatasının çözümü

by

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz

Asp ile hazırlamış olduğunuz web sayfanız aşağıdaki gibi bir başlıkta hata alıyorsa;

‘/’ Uygulamasında Sunucu Hatası
Yapılandırma Hatası

problem büyük bir ihtimalle ASP.NET veya FRAMEWORK versiyonunun eski sürüm olmasından kaynaklanıyor. Aslında windows server 2003 kurulumda güncelleştirmelerle birlikte bu uygulamaların son sürümü yükleniyor lakin server 2003ün kusuru mu diyelim nedir bilinmez normalde kullanılması gereken versiyon 2 ise server 2003 versiyon 1′i kullanıyor. Hal böyle olunca web.config dosyasında tanınmayan öznitelik’ler ortaya çıkıyor.

Plesk panelde web sitenizin barındırma (hosting) özelliklerinde asp.net versiyonunu seçebiliyorsunuz fakat plesk’in ve windows’un ayrı gayrısı da oluyormuş windows eski versiyonu çalıştırıyor, plesk yeni versiyonu çalıştırdığını sanıyor.

Problemin çözümüne gelince;

  • başlat, yönetimsel araçlar’dan internet information services (iis) yöneticisi açın.
  • WINDOWS (yerel bilgisayar) yazan yerin + işaretine basarak alt sekmeleri açın.
  • web siteleri’nin + işaretine  basın.
  • asp.net versiyonunu yükseltmek istediğiniz web sitesine sağ tıklayarak özellikler’e girin.
  • ASP.NET sekmesine tıklayın.
  • Asp.net version bölümünden asp.net versiyonunuzu seçin.
  • Tamam’a basın.

Son olarak ta IIS’yi durdurup, tekrar başlatmanız veyahut o siteyi durdurup tekrar başlatmak gerekiyor. Siteyi durdurmak için site ismine sağ tıklayıp durdur’a basın ardından tekrar sağ tıklayıp başlat’a basın. Artık web.config problemi düzelmiştir.

 

Yardımcı olması dileğiyle…

 

You may also like

Windows

Windows 2000 de systeminfo komutu

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz ; Yapmanız gereken win2000 olmayan herhangi bir pc’den , (xp,win2003,win2008,win7.. ) aşağıdaki komutu komut konsolundan çağırmak, hepsi bu kadar. systeminfo /s ip_adresi /U administrator c:\systeminfo /s <windows 2000 system ipaddress> /U...
Plesk Panel , Windows

plesk psa şifresini öğrenme

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz; Pleskin kendi şifresinden hariç birde psa şifresi yani pleskin kurulu olan bilgilerinin olduğu psa mysql şifresi vardır. Bu genelde plesk kurulumunda default olarak mysql e kurulur. Burada pleskte yapılan tüm işlemler...