Cpanel – Whm ImageMagick kurulumu

WHM ile ImageMagick kurulumu nasıl yapılır?

WHM üzerinden yapılan kurulumun en önemli özelliği, en son kararlı versiyona ulaşabilmektir. Whm üzerinden modulü yönetebilir güncelleyebilir ve hatta silebilirsiniz. Imagemagick bir PHP Pecl modulüdür. PHP Pecl modulleri, WHM üzerinde, Software > Module Installer sekmesinde yer alır. WHM üzerinde Software > Module Installer bölümünde PHP pecl seçeneğinin yanındaki “Manage” linkine tıklayınız. Alt kısımda yer alan ” Install a PHP Pecl “ adlı arama sekmesine, imagick yazınız ve Install Now butonuna tıklayınız. Böylece imagick kurulumunu gerçekleştirmiş olur. Whm üzerinde bu kurulumu gerçekleştiremeyen olur ise, SSH ile kurulum yöntemini denemeleri gerekmektedir.

SSH ile ImageMagick kurulumu (Yöntem 1 )

ImageMagick sunucu bazlı resim convert işlemlerinde en çok kullanılan platform diyebiliriz. Çoğu haber scripti bu fonksiyonu kullanır. Büyük çapta resimlerin convert işlemini, exe tabanlı bir programcık ile üstlenir.  SSH bağlantısı için ben Putty adlı programı kullanıyorum. SSH bağlantımızı yaptıktan sonra, aşağıdaki komutu girerek son versiyon image magick modulunu sunucunuza kurmuş olacaksınız. En önerdiğim ve sevdiğim yöntem de budur zaten. En sağlıklı sonucu bu yöntem ile alırsınız. Bende bu yöntem ile kuruyorum.

  • /scripts/checkimagemagick (Kontrol Komutu)
  • /scripts/installimagemagick (Kurulum Komutu)
  • /usr/bin/convert –version (Versiyon Öğrenme Komutu)

( WHM ) Sunucudan ImageMagick nasıl kaldırılır?

WHM üzerinde Software > Module Installer bölümünde PHP pecl seçeneğinin yanındaki “manage” linkine tıklayınız. Alt kısımda yer alan listede  imagick bulunmalıdır. Uninstall butonuna tıklayınız.

Ekonomikhost Bilişim Hizmetleri