Cpanel İle Nasıl Yedek Alırım ve Yedeği Geri Nasıl Yüklerim?

by

Sitenizde herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek sorunlar ve veri kayıplarına karşı web-sitelerinizin düzenli olarak yedeğini almalısınız. Aksi halde herhangi bir problem karşısında sitenize verdiğiniz bütün emekler saniyeler içerisinde boşa gidebilir. Bu yüzden değer verdiğiniz sitelerin yedekleri almanızı öneriyoruz. Peki en sağlıklı ve basit şekilde yedek nasıl alınır ve gerektiği zamanlarda aldığınız yedeği tekrar geri yüklemek için ne yapmanız gerekir? Bütün bu soruların cevabını anlaşılır şekilde vermeye çalışacağız.

Öncelikle yedek almanın birçok farklı yolu olduğunu belirtelim. Biz bu yazımızda Cpanel’den yedek almayı ve yine Cpanel’den yedek yüklemeyi anlatacağız.

Cpanel’den Nasıl Yedek Alınır?

Sitenizin yedeğini almak için öncelikle site adresinizin sonuna “:2082” koyarak Cpanel e erişmelisiniz.  Sonrasında açılan sayfada;”Dosyalar(Files)” klasörünün altında “Yedek(Backup) ve Yedek Yükleme Sihirbazı(Backup Wizard)” olan birden çok klasör göreceksiniz. Yedek almak için bu iki klasörden birine tıklayabilirsiniz. Burada Yedek klasörüne tıklarsanız yedeğiniz sunucuda istediğiniz bir yere yedeklenecektir, Yedek Alma Sihirbazı sayesinde ise oluşturulan yedeği hemen indirmeye başlayabilirsiniz. Burada sunucunuza gönderdiğiniz yedeği herhangi bir FTP programı vasıtasıyla sitenize bağlanıp, yedeği bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

Yedek linkine tıkladığınızda orada “Full Web Site Yedeği Oluştur” butonuna tıklamalı ve buradan yedeğinizin yüklenmesi istediğiniz dosya hedefini belirlemelisiniz. Ardından yedek bittiğinde size bilgi verilmesini istiyorsanız E-posta adresinizin bulunduğu kutucuğu işaretlemelisiniz.

Cpanel Alınan Yedek Nasıl Yüklenir?

Aldığınız yedekler sıkıştırılmış olarak size sunulmaktadır. Sıkıştırılan dosya uzantıları genelde “tar.gz” dir. Aldığınız yedekleri yukarıda belirttiğimiz şekilde yine Yedek veya Yedek Alma Sihirbazı sekmelerinden geri yükleyebilirsiniz. Bunun için aldığınız yedeğin sunucunuzda değil bilgisayarınızda yedek halinde bulunması gerekmektedir. Geri yüklemek istediğiniz yedek dosyasını seçtikten sonra, geri yükleme işleminin gerçekleşmesi için bir süre beklemelisiniz.

Sunucu ve hosting firmalarının birçoğu düzenli olarak sunucularında bulunan siteleri yedeklese de, herhangi bir sorun olduğu zaman sorumluluk kabul etmemektedirler. Bu yüzden yedek işlemlerinizi kendiniz takip etmelisiniz.

You may also like

Çözümler , Genel , Güncel , VDS , VPS

VPS ve VDS Sunucu Nedir?

VPS ve VDS; bir sunucunun özel programlar kullanılarak kendinden daha küçük sanal sunuculara bölünmesine denir. Bir sunucu bölündüğü zaman küçük parçalar halinde aynı özellikte sonucular elde edilir, fakat bu bölünme farklı şekillerde yapıldığında farklı...
Çözümler , Genel , Güncel

ICANN Nedir ? Ne İş Yapar ?

ICANN, türkçe karşılığı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan alan adı, patent gibi işlerle uğraşan herkesin bir yerde göreceği uluslararası kurumdur. Neredeyse her domain satış firmasında ICANN logosunu veya yazısını bir yerde görürsünüz. ICANN Domain sektöründe en üst merci olarak bilinir. ICANN teknik...