DKIM Kaydı Nedir? Nasıl yapılır?

by

DomainKeys Identified Mail’in kısaltılmış hali olan DKIM, e-posta gönderen bir kuruluşun ilgili e-postayı gönderme hakkının olup olmadığını doğrular.

DKIM kurma işlemi

DKIM, DNS alanınıza genel bir anahtar eklemenizi gerektirir. Bu anahtar genellikle e-postalarınızla ilgilenen kuruluş tarafından sağlanır. Anahtar, doğrudan bir TXT kaydı olarak alanınıza eklenir ya da sağlayıcı DNS’sindeki anahtar üzerinden bir CNAME gelir.

DKIM genellikle şöyle görünür:

k=rsa; t=s; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQDGMjj8MVaESl30KSPYdLaEreSYzvOVh15u9YKAmTLgk1ecr4BCRq3Vkg3Xa2QrEQWbIvQj9FNqBYOr3XIczzU8gkK5Kh42P4C3DgNiBvlNNk2BlA5ITN/EvVAn/ImjoGq5IrcO+hAj2iSAozYTEpJAKe0NTrj49CIkj5JI6ibyJwIDAQAB

Bu bir TXT koduna eklenmelidir. Bir kayıt oluşturarak, kayıt türünü TXT olarak seçerek ve verilen dizeyi içerik alanına girerek bunu yapabilirsiniz.

Domain sağlayıcınız genellikle aşağıdakine benzer bir subdomain de verecektir:

domain._domainkey

Subdomain’inizi “İsim” alanına girmelisiniz.

Sağlayıcınız domain adınızla biten kapsamlı bir ad verirse, TXT kaydı esnasında isminizi “isim” alanına eklememeniz gerektiğini unutmayın. Örneğinpm._domainkey.domainadiniz.com size verilmişse, “isim” alanına sadece pm._domainkey girmelisiniz.

Tırnak işaretleri ve eğik çizgiler

Sağlayıcınız DKIM kaydınızı verdiyse ve kayıt çift tırnak işareti içeriyorsa ya da ters eğik çizgi mevcutsa bunları kaldırmalısınız. Çünkü tırnaklar isim sunucunuz tarafından otomatik olarak eklenecektir ve gerektiği zaman iki nokta üst üste işareti de otamatik olarak çıkarılacaktır.

Bazı durumlarda DKIM kaydında eğik çizgiler ya da diğer olağandışı karakterler olabilir. Bunlara dokunmamalısınız. Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz varsa sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz.

Dig ile DKIM doğrulama

Dig aracı, DNS sunucularınızın DKIM kaydınızı doğru şekilde geri gönderdiğini doğrulamanın iyi bir yoludur.

DKIM kaydınızı doğrulamak için TXT kaydınızın barındığı tam domain adınızdaki TXT kaydını sorgulamanız gerekir. Örneğindomainadi.com domain adına ait TXT kaydı sorgusunu inceleyelim:

dig +short google._domainkey.domainadi.com TXT

Bu karşınıza şöyle bir sonuç çıkarır:

“v=DKIM1\; k=rsa\; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQC3QEKyU1fSma0axspqYK5iAj+54lsAg4qRRCnpKK68hawSd8zpsDz77ntGCR0X2mHVvkf0WEOIqaspaG/A5IGxieiWer+wBX8lW2tE4NHTE0PLhHqL0uD2sif2pKoPR3Wr6n/rbiihGYCIzvuY4/U5GigNUGls/QUbCPRyzho30wIDAQAB”

Karşınıza hiçbir sonuç çıkmadıysa TXT kaydını doğru subdomaine eklediğinizden emin olun. DNSimple’daki “İsim” alanının domain adınızı içermemesi gerektiğini, aksi haldesubdomain.domainadiniz.com.domainadiniz.com şeklinde bir kayıt oluşturursunuz.

You may also like

Direct Admin , FreeBSD , Güncel , Joomla , Linux , Lx Admin Panel , OpenVZ , Plesk Panel , Proxmox , Server , VDS , Virtuozzo , Vmware , VPS , WHM / Cpanel , Windows

Windows İoncube kurulumu

Merhaba Değerli ziyaretçimiz Bu makalemizde sizlere windows sunucu üzerine ioncube kurulumunu anlatacağız.Aşağıda adımlar halinde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. 1. adım Öncelikle sunucunuza uygun olan ioncube setup dosyasını buradan indiriniz. 2. adım Kurulumu başlattıktan sonra ilk adımda...