Domain Authority Nedir? Nasıl Hesaplanır?

by

Türkçe karşılığı Domain İtibarı olan Domain Authority(DA), Moz tarafından geliştirilmiş olan ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) ne kadar iyi bir sıralama yakalayacağını tahmin eden bir arama motoru sıralama puanıdır. Bu puan 1 ile 100 arasında derecelendirilir. Puan ne kadar yüksekse sıralama o kadar başarılı olacaktır.

Domain Authority hesaplanırken toplam link sayısı, MozTrust, MozRank gibi değişkenler dikkate alınır ve hepsi tek bir puan olarak değerlendirilir. Hesaplanan bu puan daha sonra bir web sitesinin “sıralama gücü”nü belirtmek amacıyla kullanılabilir.

Ücretsiz bir Chrome uzantısı olan MozBar ile, bir backlink analiz aracı olan Open Site Explorer ile ve bir SERP analizi aracı olan Keyword Explorer ile bir web sitesinin Domain Authority puanını görüntüleyebilirsiniz.

Domain Authority nasıl puanlanır?

Domain Authority, bir web sitesinin popülaritesi, MozRank ile MozTrust değerleri gibi verilere dayanarak hesaplanır ve algoritmik bir ölçekle 100 puan üzerinden değerlendirilir. Bu puanlandırma sisteminde puanınızı 20’den 30’a yükseltmeniz 70’ten 80’e yükseltmenizden çok daha kolaydır.

“İyi” Domain Authority Nedir?

Google ya da Wikipedia gibi yüksek kaliteli harici linkler içeren web siteleri yüksek Domain Authority puanlarına sahipken, daha küçük işletmelerin web siteleri gelen daha az linkler ile daha düşük Domain Authority puanlarına sahiptir. Yeni oluşturulmuş olan web sitelerinin Domain Authority puanı ise her zaman 1’dir.

Arama sonuçlarında araştırma yaparken hangi sitenin daha güçlü olabileceğini belirlemek için Domain Authority puanları kullanılır. Bu işlem yapılırken de karşılaştırmalı metrik değerler kullanılır. Elde edilen metrik değerler ve Domain Authority puanı ile kıyaslama yapıldığı zaman herhangi bir web sitesi için iyi ya da kötü diyemeyiz, sadece daha yüksek puana sahip olanlar ve daha düşük puana sahip olan web siteleri vardır.

Domain Authority vs. Page(Sayfa) Authority

Domain Authority, tüm domainlerin ya da alt domainlerin sıralama gücünü belirlerken Page Authority tek bir sayfanın gücünü ölçer.

Domain Authority puanımı nereden bulabilirim?

Domain Authority metrikleri, internet üzerinde onlarca online pazarlama platformuna dahil edilmiştir. Moz bünyesindeki MozBar, Open Site Explorer ve Keyword Explorer gibi araçlarla Domain Authority derecesini öğrenebilirsiniz.

Domain Authority’nin teknik tanımı

Domain Authority, Mozscape web dizininden alınan verilerle hesaplanır ve bu veriler; MozRank ve MozTrust gibi 40’tan fazla başka faktörü de içerir. Her web sitesi için aynı hesaplama türü kullanılmaz, binlerce gerçek arama sonucu sıralamaları da dikkate alınarak ilgili web siteleri ile ilgili en ilişkili algoritmalar ile puanlar hesaplanır.

MozRank gibi spesifik metrikler; link popülerliği, link sayısı gibi verileri sunarken Domain ve Page Authority, bir domaninin/sayfanın en üst düzey verileriyle ilgilidir.

Domain Authority hesaplama yöntemi her site için farklılık gösterir. İnternet ortamındaki ve web sitelerindeki değişikliklerden de sitenizin puanı dalgalanabilir. Bu yüzden Domain Authority puanları ile site kıyaslamaları yapmak çok daha sağlıklıdır.

Domain Authority nasıl etkilenir?

Domain Authority’i doğrudan etkilemek zordur. Çünkü birçok değişken ölçüt dikkate alınarak hesaplanır. Bu bilinçli olarak yapılmıştır çünkü Google da arama sonuçlarını benzer şekilde, birçok faktörü dikkate alarak hesaplamaktadır.

Domain Authority puanım neden değişti?

Domain Authority birçok metrik dikkate alınarak hesaplandığı için değişimin tam nedeninin ne olduğunu saptamak oldukça zordur. Puanınız dalgalı ise bunu etkileyen faktörler şunlar olabilir:

  • Link profilinizi yeni oluşturduysanız henüz bazı kriterleri karşılayamayabilirsiniz.
  • Google sıralamanızı olumsuz etkileyen yerlerden linkler almak.
  • Dizinlerinizin öncekine nazaran daha az ya da daha fazla taranması.
  • Ölçekleme dalgalanmaları.

Page ve Domain Authority hesaplamaları birçok olumlu ve olumsuz faktöre bağlıdır. Bu yüzden SEO geliştirmelerine rağmen Page ve Domain Authority puanlarınızı geliştiremeyebilirsiniz. Konuyu daha iyi anlamak adına aşağıdaki örneğimize göz atın:

Singapur 2015 yılından beri düzenli olarak temiz hava kalitesini artırmaktadır ve 2015 yılında bu konuda en iyi ülke seçilmiştir. Singapur temiz havayı halen artırıyor olmasına rağmen sıralamada bu sene 11. olmuştur. Çünkü Danimarka ve Yeni Zelanda gibi ülkeler daha büyük gelişmeler göstermiştir. Singapur gelişmeye devam etse de değişken birçok faktörün olması sıralamaya farklı yönde yansımıştır.

Domain Authority ve Page Authority benzer şekilde çalışır. En ufak değişiklikler bile bu puanları olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Öyle ki bazen olumlu gelişmelerden sonra sıralamanız olumsuz bile etkilenebilir. Bu ölçeklendirilmiş sistemlerin doğasıdır. Unutmamak gerekir ki Authority puanları mutlak metriklerden ziyade karşılaştırmalı verilerle şekillenir.

You may also like

Çözümler , Genel

Domain Alias Nedir?

Domain Alias, Türkçesi takma(öteki) alan adı olarak çevirilen alan adları üzerinde yapılan normalden farklı bir yönlendirme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Takma alan adı normal yönlendirmeden daha farklıdır. Tüm firmalarda bulabileceğiniz takma alan adı özelliğini...