Dual BİOS Anakart Kurtarma

by

Merhabalar ;

Bugün sıkça dile getirilen ve muzdarip olunan bir durumdan söz etmek istiyorum . bildiğiniz gibi GİGABYTE marka bazı anakartlarda çift bios entegresi bulunmaktadır. Bu iki bios entegresi biri Main diğeri backup olmak üzere 2 ye ayrılmıştır biz main bios’u kullanıyoruz herhangi bir boot edememe bilgisayarı sürekli yeniden başlatma durumlarında bazen sistem main biosun bozulduğunun farkına varır ve size BİOS kurtarma ekranını açar ve backup’ınızdaki bios bilgilerini maine yazmanıza izin verir fakat bazı durumlarda sistem main bios’umuz bozulduğu halde bir tepki vermez sürekli bilgisayarınızı resetler üstte DUAL BİOS UEFİ tarzında yazılar yazar ve tekrar başlatır bilgisayarınızı.

Bu problemin çözümü olarak bilgisayarınızın tüm parçalarını kasa dışında çalıştırın ve ekran kartınızı sökün eğer vga giriş yoksa anakartınıza , kalabilir önemli değil . Daha sonra bilgisayarımızı kasa dışında topladığımıza göre işleme başlıyoruz.

Öncelikle 2 adet düz tornavidaya ihtiyacımız olacak.

Daha sonra yukarıdaki resimde bulunan swichlere 2 düz tornavida yardımıyla önce power sw pinlerine daha sonra reset sw pinlerine kısa devre yaptırıyoruz.

Bilgisayarımız açılıyor ve tekrar kapanıyor fanlar vesaire duruyor hemen kısa devreyi bırakıyoruz daha sonra bilgisayarımızı power sw den kısa devre yaparak başlatıyoruz.

Daha sonra karşımıza dual bios recovery penceresi açılıyor en üstteki bios boot default seçeneğini enterliyoruz yukarıdaki kısım gelip dolmaya başlayacaktır. İşlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden otomatik başlatacaktır bu işlemden sonra 15-20 dakika bekliyoruz siyah ekranda daha sonra power sw den kısa devre ile bilgisayarımızı kapatıp aynı şekilde power sw den başlatıyoruz ve bilgisayar normal açılışını yapıyor işlem bu kadar.

Umarım faydalı olur.

You may also like

Cpanel , Güncel , WHM / Cpanel

Cpanel E-posta oluşturma

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz; İlk olarak cpanel’e giriş yapıyoruz. E-posta Hesapları Linkine tıklıyoruz. e-posta: (Oluşturmak istediğiniz Mail adresinizi) Password:(Şifrenizi) Password (again):(Şifrenizi tekrar giriniz.) alanları doldurup Create Account tıklıyoruz. İyi çalışmalar…
Güncel

Virtuozzo

Sanal Sunucu, bir donanımsal sunucu üzerinde birbirinden bağımsız ve izole olarak birden fazla işletim sisteminin maksimum performansla barındırılmasına olanak sağlayan bir teknolojidir. İngilizce açılımı Virtual Private Server (VPS) dir. Her VPS birbirinden bağımsız ve...