Hibrit Cloud Nedir?

by

Hibrit Cloud Nedir?

Hibrit cloud ise private (özel) cloud servisleri ile public (genel) cloud servislerinin kombinasyonu ile oluşturulan, bu iki sistem arasında veri ve uygulamaların paylaşılması prensibine dayanan bulut bilişim temelli bilgi işlem ortamıdır.

Kuruluşlar, kritik öneme sahip uygulama ve verilerini, private cloud’un özellikleriyle, kendi bünyelerinde güvenli bir şekilde barındırırken,  temel ve hassas olmayan uygulama ve verileri ya da test ve geliştirme faaliyetleri için de public cloud’un esnekliğine sahip olurlar.  Bu noktada hibrit cloud’un temel amacı verilerin, uygulamaların ve yazılımların daha yönetilebilir şekilde bir araya getirilmesi ve erişim kolaylığı sağlamaktır.

Hibrit Cloud’un Avantajları Nelerdir?

Hibrit cloud sistemler, servis ve altyapı özellikleri sayesinde kullanıcılara birçok avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazılarının aşağıdaki şekilde ele alabiliriz.

Dönemsel Değişimlere Hızlı Tepki Verilmesini Sağlar

Hibrit cloud, dönemsel olarak artış ya da azalış gösteren kaynak ihtiyaçlarına karşı hızlı bir şekilde tepki verebilmeyi sağlarken, aynı zamanda da maliyetleri düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Şirketler, geçici bir süre kullanacakları kaynaklar için uzun süreler boyunca boşta kalabilecek ilave kaynak / donanım satın almak, programlamak ve barındırmak zorunda kalmadan, dönemsel olarak BT altyapılarının kapasitelerini artırabilir, ihtiyaç ortadan kalktığında ise tekrar kaynaklarını azaltabilirler. Bu sayede de sadece kullanmak zorunda oldukları dönemde, kullanmak zorunda oldukları kadar kaynakların maliyetlerini üstlenirler.

Farklı Servis Türlerinin Avantajlarını Bir Araya Getirir

Hibrit servisler, private ve public cloud servisleri özel bir ortak düzenleme katmanı üzerinde birleştirdiği için her iki yapının da avantajlarını sunabilmektedir. Bu noktada, ayrı ayrı özel ve genel bulut servislere sahip olmak ile hibrit cloud bir servise sahip olmanın farklı şeyler olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Örneğin, hibrit sistemlerde public cloud bir sistem üzerinde gerçekleştirilen test ve geliştirme çalışmaları kolaylıkla private cloud’daki uygulama ortamına taşınabilmektedir. Ancak bu servislerin iki ayrı servis olarak alınması durumunda bu taşıma işleminin belirli zorlukları olacaktır.

İş Sürekliliği Sağlar

Hibrit cloud servislerin en önemli avantajlarından bir diğeri de sağladığı iş sürekliliğidir. Kritik öneme sahip veriler, birincil sistemden farklı, bağımsız donanımlarda yedeklenirler. Bu da doğal ya da teknolojik bir felaket durumunda yaşanan downtime’ı ve oluşabilecek maliyetleri en aza indirmede önemli rol oynar.

Daha Güvenli Servis Deneyimi Sunar

Bulut servisler, pek hak etmeseler de güvenlik konusunda kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hibrit cloud servisler güvenlik konusunda daha net bir deneyim sunmaktadır. Çalışma prensibi olarak genel ve özel bulut servislerin entegrasyonuna dayandığından, yüksek gizlilik seviyesinde değerlendirilen veriler özel bulutta barındırılırken, geri kalan diğer veriler de genel bulutta barındırılabilmektedir. Ancak güvenlik noktasında hizmet alınacak servis sağlayıcıların seçiminin de oldukça önemli bir parametre olduğunu hatırlatmamız gerekiyor.

Test Aşamasındaki Projeler için İdeal

Hibrit cloud, esneklik ve hızlı ölçeklenebilirlik özelliği sayesinde geliştirme ve test aşamasında olan projeler için ideal bir altyapı sağlamaktadır. Sermaye, zaman, kurulum ve bakım gibi pek çok maliyetin azalması veya ortadan kalması ile yeni projelerin geliştirilmesi, test edilmesi ve daha sonra uygulama ortamına alınması oldukça kolaydır. Aynı zamanda ideal bir test ortamı yarattığı için doğabilecek riskleri de azaltmaktadır.

You may also like

E-posta/E-mail , Genel

SMTP sunucusu nedir

SMTP kısaltması, internet üzerinden e-posta akışı arkasındaki prosedür olan Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) anlamına gelir. Bir e-posta gönderdiğiniz zaman ne olur? E-posta dağıtım işlemi aslında klasik postaya oldukça benzer: organize bir sistem...
Cpanel , Güncel , Linux , Server , VDS , VPS , WHM / Cpanel

IonCube Kurulumu

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz, SSH üzerinden bağlandığımızda mkdir /usr/local/ioncube/ yazıp enter basıyoruz, cd /usr/local/ioncube/ yazıp enter basıyoruz, wget http://www.ni.net.tr/dosyalar/ioncub…lin_x86.tar.gz yazıp enter basıyoruz, tar zxvf ioncube_loaders_lin_x86.tar.gz yazıp enter basıyoruz, cd ioncube yazıp enter basıyoruz, mv *...
Genel

Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Subdomain Türkçe karşılığı ile alt domain, yani “alt alan adı” demektir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar. Subdomainler ne işe yarar? Bir subdomain kullanmanın esas...
Güncel , VPS , WHM / Cpanel

Cpanel Vps Lisans Hatası

Merhabalar, Linux sunucuların vazgeçilmez paneli CPanel ‘in en ufak sorunu olan lisans hatası olayını anlatacağım size. Biliyorsunuzki CPanel lisanslı bir kontrol panelidir. Bu panel aylık ücretlendirme ile sunucunuzda çalışır. Her ip adresinin test amaçlı...