Joomla Hazır Portal Güvenlik Açıklarının Giderilmesi

by
Merhaba Değerli Ziyaretçimiz
Bu makalemizde sizlere joomla açıklarından bahsedeceğiz.Bu işlemleri yerine getridğinizde joomla siteniz eskisinden daha güvenli hale
gelecektir.
1- Joomla beez tema klasörünün silinmesi.
En önemli hack nedenlerinden biri olan joomla ilk kurulumu ile gelen beez temasıdır.Bu tema kullanılmayan ama siteniz için büyük risk taşıyan bir etmendir.Bu nedenle templates klasörü içerisinde bulunan beez klasörünü silmenizi önemle tavsiye ediyoruz.Aynı zamanda templates klasörü içerisinde yer alan ve kullanmadığınız diğer temalarınızı da silmeniz daha sağlıklı olacaktır.Sadece kullandığınız temanın varolması daha güvenlidir.
2- configurasyon.php dosyasının kriptolanması
Joomla hack nedenlerinden bir diğeri de joomla configuration.php dosyasının okunabilir olması ve bu sayede sitenizin hacklenmesine açık olmasıdır.configuration.php dosyasının yazma izni ne olursa olsun kriptolu olduğunda içerisi okunamayacak ve hack riski ortadan kalkacaktır. Bunun için öncelikle indirmeniz gereken program Config KriptoLama sourcecop 2005 (sourcecop) ve benzeri kriptolama programlarıdır. Bu programı kurduktan sonra configuration.php dosyanızı bilgisayarınıza indirerek gerekli işlemleri yapmanız ve ardından oluşan scopbin  klasörü ile birlikte tekrar hostunuza atmanız yeterli olacaktır.
3- Yazma izinlerinin düzenlenmesi
Özellikle yanlış verilen yazma izinleri nedeniyle joomla gibi açık kaynak kodlu siteler çok kolay hacklenebilmektedir.Bu nedenle yazma izinlerinin yanlış verilmemesi gerekmektedir.Joomla kurulumu ve kriptolama işlemi bittikten sonra configuration.php dosyasının yazma  iznini (chmod) 444 olarak ayarlamanız gerekmektedir.Yine aynı şekilde klasörlerin yazma izni 755 olmalıdır.Bazı özel klasörlerin yazma izinleri 777 olabilmektedir.
4- Açıkları bulunan eklenti,modül,bileşen ve temalardan sakının
Yine önemli hack nedenlerinden biride joomla için kullanmakta olduğumuz tema,modül,bileşen ve eklentilerdir.Joomle severler olarak binlerce  eklenti yeralmaktadır.Bu eklentilerin birçoğu açıkları bulunan sistem tarafından uyumsuz olan eklentilerdir.Joomla eklentilerini güvenilir joomla sitelerinden indirmeye ve yüklemeye özen göstermelisiniz.Aksi halde kodlarınız,config ayarlarınız, temanız ne kadar güvenli olursa olsun açığı bulunan bir eklentiyi kullanmanız yine hack nedeni olabilir.
5- Ftp bilgilerinizi configuration.php içerisinde bulundurmamak
Joomla eski configuration.php de ftp bilgilerini istemektedir.Şayet burada doğru ftp bilgilerinizi yazarsanız ve dosyanız kriptolu değilse yada ulaşıma açıksa kolayca kacklenmeyi kabul edersiniz.Bu nedenle kesinlikle config dosyası içerisinde ftp bilgilerinizi yazmayınız yada doğru girmeyiniz.
6- Veritabanı tablo önekinizi değiştirebilirsiniz
Bu çok önemli olmamakla birlikte jos_ öneki olan veritabloları hacke daha müsaittir.Çünkü hackleyen kişinin yazmış olduğu shell dosyasında jos_ öneki yer alır ve sadece bu veritabanlarını tarar.Veritabanı önekiniz farklıysa bunu asla görmez.
7- Admin panelinde tema dosyalarının düzenlenmesine izin vermeyiniz.
Admin panelde tema dosyalarının düzenlenilmesi her zaman ihtiyaç duyulan bir işlem değildir.Bu nedenle ftp alanından tema dosyalarını  bilgisayarınıza indirip düzenledikten sonra tekrar atabilirsiniz.
Tüm bu işlemlerden sonra tam bir güvenlik almış olmayabilirsiniz.Çünkü joomla açık kaynak kodlu hazır web sitesi  yazılımıdır.
Yardımcı olması dileğiyle…

You may also like

article-image
Güncel

New Floral Wallpaper

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla dignissim neque a ex bibendum lobortis. Proin venenatis sollicitudin dapibus. Mauris placerat facilisis rhoncus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nullam quis dolor consectetur massa dictum ultricies. Integer aliquam, libero ut mollis consectetur, enim sapien laoreet turpis, et malesuada … Continue reading New Floral Wallpaper
E-posta/E-mail , Genel

SMTP sunucusu nedir

SMTP kısaltması, internet üzerinden e-posta akışı arkasındaki prosedür olan Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) anlamına gelir. Bir e-posta gönderdiğiniz zaman ne olur? E-posta dağıtım işlemi aslında klasik postaya oldukça benzer: organize bir sistem...