Mail Server Nedir?

by

kullanıcılar için tüm elektronik postaları bir ağ üzerinde tutan uzaktaki veya merkezi sunucudur. Mail Server’ı tıpkı fiziksel bir postaneye benzetebiliriz. Bu sanal postanenin içinde de aynı şekilde kişilerin postaları son durağına varana dek saklanmaktadır. Mail Server bunun dışında, kullanıcıların kullandıkları e-postayazılımıyla da irtibata geçerek bir veritabanı aracılığıyla kullanıcıların kolayca kendi postalarına erişebilmesine yardımcı olmaktadır.

Mail Server veya Türkçesiyle Mail sunucuları, iki farklı kategori altında incelenir. Bunlar; gönderi sunucuları ve alıcı sunucularıdır. Gönderi sunucuları olarak en çok bilinen e-mail sunucusu SMTP veya Simple Mail Transfer Protocol olarak bilinen sunuculardır.

Alıcı sunucu olarak ise POP3 veya Post Office Protocol 3 yada IMAP yani İnternet Message Access Protocol sunucuları kullanılmaktadır. IMAP veya POP3 sunucu protokolleri mesajlara dair bir kopyayı her zaman sunucu üzerinde de saklayabilme özelliğine sahiptir.

 

You may also like

Çözümler , Güncel

FTP Üzerinden Yedek Alma

Bu makalemizde Filezilla üzerinden sitemizin dosyalarını nasıl yedekleyebiliceğimizi ve cPanel üzerinden gerekli yedeklerimizi nasıl alabiliceğimize değineceğiz. 1) Müşteri hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hostinglerim -> Yönet diyoruz. 2) Hosting yönetimi ekranında sol menü üzerinde bulunan ” FTP Bilgileri “ butonuna tıklıyoruz....
Çözümler , Güncel , Joomla , JOOMLA CMS Sistem Video Dosyaları , WHM / Cpanel

Warning: Parameter 1 to JHTMLGrid::access() expected to be a reference, value given in

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz Joomla hataları hepiniz için bir sorun haline gelmeye başlamıştır herhalde.Yaptığınız güncellemeler , yenilemeler , tema değişiklikleri yada bağlı bulunduğunuz sunucuda PHP sürümünün yükseltilmesi nedeniyle oluşan hatalardan birisini aktaracağız bu makalemizde.Joomla administrator...