WHM – CPanel ( Shell , Script Tehditlere Karşı Koruma Nasıl Yapılır ?

Merhabalar uzun zamandan beri süre gelen hacklenme olaylarına siteye shell basma daha sonrası hacked by yazıları ülkemizde 13-17 yaş arasına kadar inmiş durumda gençler merakından konu hakkında bilgisi olmasa dahi yapabiliyor günümüz yazılımlarıyla peki bunların önüne nasıl geçeriz ;

Bir araştırma sonrasında buraya kadar ulaştığınızı düşünür isek konuların çok içeriğine girmeden aktifleştirmelerden bahsedelim.

 

1. open_basedir Protection

open_basedir Korumasını açmanın avantajı kullanıcıların sadece kendi dizinlerinde çalışmasını sağlar. En önemli noktalardan bir taneside bu. Şöyle ki WHM’de bizim için sol menüsüne open_basedir Protection’u kısmını koymuş. Bu korumayı etkinleştirerek, kötü amaçlı kişilerin sunucu üzerinde rahat bir şekilde işlemler yapmasını engelliyoruz.

2. Shell Fork Bomb Protection

Shell bulucu korumamız, cPanel tarafından kullanıcılara önerilmekte.

3. Disable Compiler Access

Kötü amaçlı kod parçacıklarının bazen derlenmesi gerekiyor. Bu noktada kişiler, compiler’lara erişim ihtiyacı duyuyor. WHM’de bulunan korumamız tam olarak bu engellemeyi gerçekleştiriyor. ( Disable Compilers )

Bahsettiğimiz 3 koruma yeni kurulan WHM üzerinde gerçekleştirmeniz gereken ilk 3 adım olmalı. Safe_mod, register global, disable_functions gibi php.ini üzerinden gerçekleştirilebilecek parametrik özellikler ayrı bir konu olabilir.

Hızlı Yanıt Ver