CPanel Üzerinde Subdomain Oluşturma

by

Bu makalemizde CPanel üzeirnde bir subdomain oluşturmak için yapmamız gereken işlemleri detaylı olarak değineceğiz.

1) Müşteri girişi yaptıktan sonra Hostinglerim butonuna basarak mevcut hostinglerimizi görüntülüyoruz. Subdomain oluşturmak istediğimiz domain’e bağlı hosting için Yönet butona tıklayarak devam ediyoruz.

2) cPanel’e Giriş Yap butonu ile kontrol panelimize ulaşıyoruz.

3) cPanel üzerinde ” Alt Etki Alanları “ butonu üzerinden Subdomain oluştrabileceğimiz panele ulaşıyoruz

) Cpanel üzerinde Subdomain oluşturmamız için gerekli alan’a ulaşmış bulunuyoruz.

Alt Etki Alanı : -> Subdomain olarak oluşturmak istediğimiz alanı ifade etmektedir.

Etki Alanı : -> Hangi domain için bir subdomain oluşturmak istediğimizi ifade etmektedir.

Belge Kök Dizini : -> Subdomainimize bağlı dosyalarımızın Dosya yöneticisinde hangi dizin altında bulunmasını ifade etmektedir.

İlgili işlemleri tamamladığımızda Subdomainimizi oluşturmuş oluyoruz. Subdomain oluşturduktan sonra global sunuculara yansıması 2-24 saat sürebilmektedir. Bu süre zarfında ara ara erişim sağlamaya çalışabilirsiniz.

 

You may also like

Çözümler , Genel

Domain Alias Nedir?

Domain Alias, Türkçesi takma(öteki) alan adı olarak çevirilen alan adları üzerinde yapılan normalden farklı bir yönlendirme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Takma alan adı normal yönlendirmeden daha farklıdır. Tüm firmalarda bulabileceğiniz takma alan adı özelliğini...
Çözümler , Genel

Webmail Nedir ? Nasıl Giriş Yapılır ?

Web site sahipleri Webmail ile kendilerine bir domain aldıklarında bu domain uzantısına sahip olan mail adresleri oluşturmalarını sağlayan bir sistemdir. Webmail, kurumsal firmaların yazışmaları ve verileri alım-gönderim işleri için kullandığı bir mail sistemidir. Çoğu zaman bir...