Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi

by

Com domain uzantısının değerini anlatmaya gerek yok sanırım. Bizim sizlere öncelikle önereceğimiz uzantı “.com” dur. Çünkü “.com”, internet ilk çıktığı yıllardan beri kullanılmakta ve bütün internet kullanıcıları tarafından bilinen bir uzantıdır. Almak istediğiniz alan adının “.com” uzantısı boşta değilse önünüzde 2 seçenek vardır; ya domaininize bir ek aldırıp o şekilde “.com” uzantısını almanız ya da diğer uzantılara yönelmenizdir.

Almak istediğiniz birçok alan adının “.com” uzantısı dolu olabilir, bu domainlere ya siteler kurulmuş ya da yatırımcılar tarafından alınmış ve yeni sahiplerini beklemektedir. Eğer açacağınız site Türk kullanıcılarına yönelik ve Türkçe içerikli bir site ise Google ın Türkiye sitesinde SEO açısından olumlu etkisi kanıtlanmış “.com.tr, gen.tr, ve web.tr” uzantılarını deneyebilirsiniz. “Com.tr” uzantısına sahip olmak için kurumsal bir firma olmanız ve çeşitli belgeleri Domain Firmasına sunmanız gerekebilir. Fakat “gen.tr ve web.tr” uzantılarında kayıt esnasında herhangi bir belge istenmemektedir. Piyasada birçok “.tr uzantılı domain” olmasına rağmen internet kullanıcıları tarafından en çok bilinen ve Google arama motoru tarafından daha çok tanınan uzantılar “.com.tr ve .gen.tr” uzantılarıdır.

 

“Com” uzantısından sonra “com.tr, gen.tr ve web.tr” sıralamasını yaptıktan sonra yine bir diğer değerli uzantı olan “.net ve .org” uzantısını kullanıcılara tavsiye edebiliriz. Bu verdiğimiz sıralama Türkçe içerikli siteler için geçerli olup yabancı içerikli veya global bir site açmayı düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken uzantılar sırasıyla “com, net ve org” olmalıdır. Ayrıca yine belli bir ülkeye yönelik bir projeniz var ise o ülkeye ait domain uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu o ülkenin arama motorunda sitenizin daha üst sıralarda gözükmesine neden olacaktır. Örneğin Rusya’ya yönelik bir proje için “.ru”, İngiltere’ye yönelik bir site için “co.uk” uzantısı, Almanya için “.de” uzantısı, Hollanda için “.nl” uzantısı kullanılabilir.

Verilen uzantı sıralamaları tamamen istatistiki verilere dayanarak ve gözlemlemeler yapılarak oluşturulmuş. Bu demek değildir ki bu domainlerin dışındaki uzantılar(info, me, co, pro, tc, eu vb…) SEO açısından çok zayıftır. Özgün bir yazılım, özgün bir içerik ve sürekli güncellenen bir site ile hiç bilinmeyen bir uzantı bile arama motorlarından üst sıralara yükselebilir.

You may also like

Genel , Vmware

Centos ESX VMWare Tools İnstall Kurulum Yüklemek

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz, esx client yazılımı üzerinden VMWare tools kurulumu başlatıyoruz. mkdir /mnt/cdrom mount /dev/cdrom /mnt/cdrom cd /mnt/cdrom cp VMwareTools-8.3.2-257589.tar.gz /tmp cd /tmp tar xvfz VMwareTools-8.3.2-257589.tar.gz cd vmware-tools-distrib/ ./vmware-install.pl çıkan tüm uyarılara enter ve...
Genel , Güncel

CDN – İçerik Dağıtımı Nedir?

CDN, özellikle global düzeyde ziyaretçiye sahip olan siteler için kullanıcı memnuniyetini oldukça fazla arttıracak bir içerik dağıtım teknolojisidir. Örneğin sizin bir internet siteniz var ve gelen hitler global düzeyde farklı ülkelerden olduğundan dolayı sadece...