SSL Sertifikası Nasıl Alınır? Nasıl Aktif Edilir?

by

Secure Sockets Layer yani yaygın kullanılan kısaltılmış haliyle SSL, kullanıcılar ile sunucular arasında aktarılan verilerin şifrelenerek transfer edilmesini sağlayan ve bu sayede veri akışları esnasında oluşabilecek güvenlik açıklarını önleyen sertifikadır. Bu işlemi gerçekleştiren SSL sertifikalarının genel çerçevede 4 farklı çeşidi bulunmaktadır;

 • Standart SSL
 • Premium SSL
 • Wildcard SSL
 • Extented Validation(EV) SSL

SSL sertifikalarının çalışma prensipleri ve çeşitleriyle ilgili detaylı bilgileri blogumuzda bulabilirsiniz. Bu yazımızda ise SSL sertifikası nasıl alınır? SSL sertifikası alırken nelere dikkat edilmeli? SSL sertifikası nasıl kurulur? gibi soruları sizler için cevaplayacağız.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Google’ın aldığı, http sitelerde kullanıcılara “sitenin güvenli olmadığı” uyarısı gösterme kararı ve SSL sertifikası olan sitelerin indekslenerek organik aramalarda üst sıralarda yer alma avantajı kazanacağı düşünüldüğünde, SSL sertifikalarının önemi giderek artmaktadır. Özellikle kullanıcıların kişisel bilgilerini ve TC kimlik numarası, banka/kredi kartı bilgileri gibi gizli bilgilerini almak zorunda olan siteler açısından SSL kullanımı zorunludur. Bunun dışında kalan kişisel ve kurumsal siteler için ise hem kullanıcıların hem de Google’ın gözünde daha güvenli ve daha prestijli algı oluşturabilmeleri açısından SSL sertifikasına sahip olmaları önemlidir. Peki, kullanıcılarınız, web siteniz ve işiniz için bu kadar önemli olan SSL sertifikanızı nasıl alacaksınız?

Web hosting hizmetlerinde olduğu gibi SSL sertifikalarında da pek çok sağlayıcı ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek çok seçenek mevcuttur. Seçeceğiniz sağlayıcıya göre satın alma periyodunuzu ve ödeme takvimi gibi detaylarınızı belirledikten sonra, eğer EV tipi SSL gibi belge gerektiren bir SSL türü seçmediyseniz, SSL sertifikanıza hemen sahip olabilirsiniz.

SSL Sertifikası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSL sertifikası sahibi olmak kolay gibi görünse de SSL sertifikanızı seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok parametre bulunmaktadır.

 • Web sitenizin niteliğine göre (bireysel, kurumsal, e-ticaret) ihtiyacınız olan SSL çeşidini belirleyiniz. Bireysel web siteniz varsa standart SSL, kurumsal web siteniz varsa Premium SSL, alt alan adlarınızı da sertifika kapsamına almak istiyorsanız Wildcard SSL, e-ticaret sitesi sahibiyseniz de Wildcard ya da EV SSL sizin için uygun olacaktır.
 • Sertifikanızı tarafsız ve güvenilir üçüncü parti sertifika otoritesi’nden aldığınıza emin olun.
 • SSL sertifikanızın şifreleme standardının 128 bit’lik dünya standardından düşük olmamasına dikkat edin.
 • Certification Authority (CA) listesine alınmış tek köklü (single root) SSL sertifikalarını tercih edin.
 • SSL sertifikanızın sigorta kapsamında olup olmadığını öğrenin.
 • Evrakların kontrolü, sertifikanın yayınlanması vb. sertifika uygulama prosedürlerinin kaç gün içerisinde tamamlandığını öğrenin.
 • SSL sertifikanız sanal ortamdaki kimliklerinizden birisi olacağı için kimlik doğrulama evraklarınızın sertifika otoritesi (CA) tarafından tam olarak istenildiğine dikkat edin.
 • SSL sertifikanızın tarayıcı uyumluluk oranına dikkat edin. Mümkünse %99’dan az tarayıcı uyumluğu olan sertifikaları tercih etmeyin.
 • SSL sertifikanızı aktif hale getirebilmek için sabit bir IP adresine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

İhtiyacınıza en uygun SSL sertifikasını seçip, satın aldıktan sonra, sıra birkaç temel adımın bulunduğu kurulum aşamasına geliyor.

 • Öncelikle SSL kullanılacak siteye sabit bir IP adresi atanması gerekmektedir.
 • SSL sertifikanızla birlikte kullanılmak üzere private key oluşturmanız gerekmektedir. Private key sadece özel olarak kullanımına hazırlanmış SSL sertifikasıyla kullanılabilir. Bu anahtar herhangi bir şekilde paylaşılmamalıdır ve dosya kurtarma imkânı olmadığı için kaybedilmemelidir.
 • CSR kodu (Sertifika imzalama talebi) oluşturmanız gerekmektedir.

 

Temel adımları tamamladıktan sonra son olarak sunucu tipinize ve yönetim ara yüzünüze göre kurulum işleminiz gerçekleştirilir. Eğer bu aşamaları gerçekleştirecek teknik altyapınız yok ise SSL Sertifikanıza Hostingal kalitesiyle sahip olurken, uzman teknik destek ekibimizden danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

You may also like